تبلیغات
تحقیقات علمی - اخلال در نظم زندان

تحقیقات علمی

شنبه 2 بهمن 1389

اخلال در نظم زندان

نویسنده: ب حلوانی   

اخلال در نظم رفتاری است که توسط یک و یا چند نفر زندانی به منظور بر هم زدن وضعیت زندان به صورت جزئی و کلی صورت می­گیرد که دامنه آن از تحقیر و توهین، اعتصاب، خودزنی ضرب و جرح، خشونت تا تخریب اموال، گروگان گیری، شورش و حتی قتل گسترده است.

همان طور که در تعریف فوق ملاحظه می­شود اخلال در نظم ممکن است توسط یک نفر زندانی از طریق اعمالی مثل خودزنی، اعتصاب فردی صورت گیرد و نیز می­تواند توسط تعداد زیادی از زندانیان از طریق اعمالی مثل شورش، اعتصاب دسته جمعی انجام شود. همچنین اخلال در نظم می­تواند به صورت جزئی باشد یعنی منحصر به یک نفر و یا یک محل خاص مثل درگیری دو نفر زندانی با یکدیگر و گاه به صورت کلی مثل شورش همگانی زندانیان.

 

انواع خشونت در زندان

خشونت در زندان­ها دارای انواع مختلف است که مهم ترین آنها عبارتند از:

1- خشونت جسمانی که شامل رفتارهایی است که زندانیان به وسیله آن اقدام به صدمات جسمی به خود یا دیگر زندانیان می­نمایند می­باشد از قبیل زخمی کردن یکدیگر بوسیله اشیاء برنده و چاقوهای دست ساز درون زندان و یا ضرب و جرح به وسیله مشت و لگد ... این گونه خشونت­ها جزء خشونت­های آشکار است که با چشم قابل تشخیص است برای همگان و اغلب با هل دادن و سیلی زدن شروع و در برخی موارد با خودکشی و قتل خاتمه می­یابد.

2- خشونت روانی شامل رفتارهای کلامی و غیرکلامی که از سوی زندانیان متخلف برای تحقیر و کوچک کردن زندانی مورد نظر خود انجام می­دهند می­باشد مثلاً گاهی زندانیان متخلف و زورگو با بیان الفاظ رکیک و مسخره آمیز به تمسخر و تهدید و توهین به زندانی موردنظر خود می­کنند و آنها را دچار فشارها و     استرس­های روانی می­کنند که آثار تخریبی روانی آنها به مراتب بیشتر از صدمات جسمانی است این گونه خشونت­ها گرچه به صورت پنهان است و همانند خشونت جسمانی آشکار نیست، اما تبعات و آثار تخریبی آن به شدت بیشتر از خشونت جسمانی است و زندانی را از درون دچار آسیب و ضربه و زخمی می­کنند.

3- اعتصاب دست زا کار کشیدن گروهی و گرد آمدن زندانیان برای وصول به هدف اعتصاب را شامل می­شود هر گونه اعتصاب در زندان نشانه ایجاد اختلاف و تضاد بین زندانی و زندان و یا دستگاه قضایی و حکومت است اعتصاب در زندان­ها به طرق مختلف انجام می­شود.

1. اعتصاب کمی: در این نوع منظور اعتصابی است که به نسبت تعداد زندانیان اعتصاب کننده تقسیم بندی می­شود که شامل اعتصاب فردی که توسط یک نفر انجام می­شود و صرفاً برای رفع مشکل فردی است، اعتصاب جمعی که توسط بیش از یک نفر انجام می­شود و تعدادی از زندانیان برای کسب امتیاز یا امتیازات جمعی اقدام به اعتصاب نموده­اند، اعتصاب عمومی که اگکثریت و یا کلیه زندانیان در آن مشارکت دارند عموماً بواسطه مشکلات صنفی و کمبودهای زندان­ها رخ می­دهد.

2. اعتصاب کیفی: در این نوع منظور نوع اعتصابی است که زندانی یا زندانیان اعتصاب کننده خود را از خوردن تا زمان رسیدن به خواسته و رسیدن به هدف خودداری می­کنند انواع مختلفی دارد مانند:

- اعتصاب خشک: که در این نوع زندانی از خوردن غذا، امتناع می­کند و در طول شبانه روز از گرفتن صبحانه، نهار ، شام خودداری می­کنند تا به خواسته و هدف خود برسند.

- اعتصاب تر: که در این نوع زندانی از آشامیدن آب و هر نوع مایعاتی امتناع می­ورزد و در طول شبانه روز از آشامیدن آب تا رسیدن به خواسته و هدف خود پرهیز می­کند.

- اعتصاب حرف زدن : که در این نوع زندانی با دوختن لب­های خود از هر گونه ارتباط کلامی خود را محروم می­کنند.

- اعتصاب دیدن: که در این نوع زندانی با دوختن پلک چشم­ها و بستن چشم­ها قادر به دیدن محل زندگی خود نیستند این نوع اعتصاب عموماً از سوی زندانیان معتاد و سارق انجام می­شود.

- ...

خود زنی: رفتاری است که زندانی به وسیله آن صدمات جسمانی به خود وارد می­نماید. از قبیل بریدن      رگ­های دست، پا ، خراشیدن قسمت­های مختلف بدن فرد به وسیله اشیاء برنده. خودزنی با انگیزه­های مختلف از جمله خودنمایی قدرت نمایی، انفعال و مظلوم نمایی و فرار از زورگیری صورت می­گیرد.

دیگر زنی: رفتار خشونت آمیزی است که زندانی یا زندانیان اقدام به وارد کردن صدمات جسمانی بین دیگر زندانیان می­نمایند و اکثراً با برنامه­ریزی قبلی توسط زندانیان برای نشان دادن اقتدار و حکمرانی زندانیان شرور صورت می­گیرد.

 تخریب اموال عبارتست از ویران کردن و انهدام اموال، تأسیسات و ساختمان (اعم از روبناها و زیر بناهای زندان­ها) که به صورت ارادی فردی و یا گروهی توسط زندانیان انجام می­شود.

- تخریب اموال در سه نوع است تخریب سطحی اموال که عمق خسارت وارده به زندان­ها از نظر کیفی اندک است اما از نظر کمی فوق العاده است مانند شعارنویسی بر روی درب و دیوارها، عدم رعایت نظافت اماکن و حفظ نگهداری اموال

تخریب نیمه عمیق اموال که عمق خسارت وارده به زندان­ها بیشتر از تخریب سطحی اموال است مانند تخریب سرویس­های بهداشتی و حمام ها که زندانیان با فرو کردن پتو و یا لباس­های مندرس و فرسوده درون لوله­های فاضلاب توالت­ها و حمام ها اقدام به تخریب این سرویس­ها می­کنند.

تخریب عمیق اموال که عمق خسارت وارده به زندان­ها به قدری است که باعث کندی و قطع برخی از امورات زندانها می­شود مثل قطع قسمتی از برق زندان و یا شکستن بخشی از لوله کشی آب زندان به شکلی که منجر به قطع آب قسمتهایی از زندان شود و ...

آتش سوزی که زندانی و یا زندانیان برای رسیدن به هدف و امیال خود اقدام به آتش زدن اموال زندان       می­نمایند شورش و اغتشاش که عبارتست از درهم شدگی کارها و آمیختگی آنها، شورش و نافرمانی که موجب ناامنی می­شود شورش­ها به بهانه­های جزئی و خواسته­های کوچک و اکثراً صنفی شروع می­شود و اگر به موقع مهار نشود به فاجعه­ای بزرگ تبدیل می­شود گروگان گیری یکی از مشکل­ترین و دشوارترین مسائلی است که مسئولین زندان چه به عنوان گروگان و چه به عنوان مأموری که وظیفه مقابله با گروگان گیری را دارد با آن روبرو هستند که البته در زندان­های ایران به ندرت این واقعه رخ داده است.

زورگیری: یعنی استفاده از تعرض کلامی، روانی و جسمی برای ترساندن یا تهدید کردن دیگران تا این که خواسته خود یا شخص دیگری برآورده شود و یا باعث ناراحتی کسی شود .

خالکوبی : یکی از پدیده­های روزمره و جالب توجه در زندان، پدیده خالکوبی است که امروزه در اکثر     زندان­های ایران مطرح می­باشد گاه خالکوبی نشانه گونه­ای از یک اعتراض برضد نظم حاکم است و گاه نشانه­ای از تعلق به یک گروه یا صنف خاص و گاه کارکرد آن تقویت همبستگی اجتماعی یک گروه می­باشد.

در پایان اشاره­ای می­کنیم به عواملی مختلفی که باعث اخلال در نظم زندان­ها می­شود.

 1. عوامل مرتبط با زندانی

منظور عواملی است که بواسطه خصوصیات و خصلت­های فردی زندانی واقع می­شود که این عوامل عبارتند از :

1. عوامل جسمانی زندانی

2. عوامل روانی زندانی  

3. عدم آشنایی زندانی با قوانین و مقررات زندان­ها

4. عدم داشتن برنامه خاص فردی برای پر کردن اوقات فراغت در زندان 

5. بیکاری زندانی

6. فقر مالی زندانی

 

2. عوامل مرتبط با زندانبان

عامل برخی از تخلفات و آسیب­های درون زندان­ها از جمله اخلال در نظم زندان­ها مأمورین و کارکنان زندان­ها می­باشند.

بین عوامل عبارتند از:

1. عدم آموزش کارکنان پیرامون شغل متصدی   

2. ضعف در تعهد  

3. ضعف در تخصص

4. عدم آمادگی جسمانی         

5. عدم آگاهی به روش های جدید زندانبانی     

6. نداشتن برنامه کاری مدون برای کارکنان    

7. عدم انگیزه کاری کارکنان    

8. مشکلات اقتصادی کارکنان     

9. مشکلات روان شناختی کارکنان    

10. بی توجهی به مشکلات زندانیان توسط کارکنان

 

3. عوامل مرتبط با وضعیت زندان

وضعیت زندان­ها از جهات مختلف می­تواند عاملی باشد برایبروز تخلف و بی نظمی درون زندانها که برخی از این عوامل عبارتند از:

1. وضعیت فیزیکی و معماری زندانها 

2. وضعیت بهداشتی زندان­ها (نظافت ، نور ، هوا، گرمایش، سرمایش و...)

3. وضعیت تراکم درون زندانها

4. وضعیت امکانات خصوصا تختخواب، تلویزیون و ...

5. یکنواختی برنامه­های زندان

6. وضعیت غذا و ...

نظرات() 
supplemental medicare plans
جمعه 3 آذر 1396 04:44 ب.ظ
من دوست داشتم همانطور که شما در اینجا دریافت خواهید کرد.

این طرح جذاب است، موضوع نویسنده شما
خوش استیل. با این وجود، شما فرمان دریافت بیش از آن که مایل به ارائه زیر است.
ناخوشایند بدون شک بعدا دوباره به همان اندازه نزدیک می شود
اغلب در داخل مورد شما شما این پاسپورت سپر.
http://jaquelynramelli.hatenablog.com
شنبه 7 مرداد 1396 10:06 ق.ظ
It is not my first time to visit this web page, i am browsing this site dailly and get good facts from here everyday.
std testing near me
شنبه 3 تیر 1396 02:27 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل
آیا نه کار بسیار خوب با من پس از برخی از
زمان. جایی در سراسر جملات شما
موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای while.
من با این حال کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک ممکن است را سادگی
به پر همه کسانی معافیت. اگر شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک بود در
گم.
Janie
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:56 ب.ظ
Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty
fast. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to
begin. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 04:35 ب.ظ
What's up colleagues, how is everything, and what you want to say on the topic of this post, in my view its genuinely amazing for me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :