تبلیغات
تحقیقات علمی - زندان و مسئله اصلاح و تربیت

تحقیقات علمی

شنبه 2 بهمن 1389

زندان و مسئله اصلاح و تربیت

نویسنده: ح ر دهقانی   

زندان محیطی اجتماعی است جهت نگهداری محکومان و یا کسانیکه مقررات و قانون در جامعه را رعایت ننموده و برای مدت معین با هدف حرفه آموزی ، بازپروری و تحمل کیفر در آنجا نگهداری می شوند. شرایط این زندان هم می تواند به صورت سلولی تنگ و انفرادی در نظر گرفت ( قبل از انقلاب ) و یا محیطی جمعی با حداقل امکانات و شرایطی که به لحاظ فرهنگی اگر به رشد فکری او کمکی نکند از رسوب تدریجی افکار و احساسات انسانی او جلوگیری نماید. زمانی که به زندان جمعی نگاه می کنیم مسائل به ظاهر حاشیه ای و به باطن اصلی دیگری می رسیم که لازم است به آن توجه شود . این توجه در جوامع مختلف متفاوت است  و در ایران اسلامی به تبعیت از ولایت چنان خط       اساسی طرح شده که امام راحل (ره) فرموده اند زندانها باید دانشگاه باشند و عمق این کلام تا آنجاست که در فرد مطرود از جامعه بنا به هر خطای کوچک یا بزرگ به صورت کوتاه مدت یا دراز مدت در زندان بسر برده و این ایام باید او را چنان تعلیم داد و ساخت که متعالی تر از قبل به جامعه باز گردد تا ریشه برخی مسائل و مشکلات و انحرافات اجتماعی خشکیده شود و نه آنکه همچون ویروس مخربی نشو و نمو پیدا نماید و طرز خطرناک تری به جامعه باز گردد آنچه که تحت عنوان فرهنگ و برنامه فرهنگی از آن یاد می شود  دارای چارچوب و اسلوبی مشخص از لحاظ نظری و متفاوت از نظر ابزار و امکانات مورد نیاز و جغرافیای مهندسی فرهنگی می باشد . برای ایجاد بستر مناسب تاثیر گذاری بیشتر و مفیدتر برنامه های فرهنگی ابتدا باید به تجزیه و تحلیل لایه ای مختلف فرهنگ پرداخت و آن را متناسب با جامعه هدف که همانا جامعه زندان و زندانیان است آماده نمود و سپس به بومی سازی آن پرداخت . لایه های فرهنگی در یک عبارت بسیار ساده دارای سطوح عمیق ، متوسط و ظاهری می باشد که برای دستیابی به هر کدام از این سطوح و ارائه راهکار متناسب با آنها می بایست یک استراتژی فرهنگی هدفمند تعریف نمود و نقشه راه ترسیم کرد. تا زمانیکه تصمیم گیریهای فرهنگی از بالا به پایین بوده و همه چشم انتظار جرعه های فرهنگی ارسالی از مرکز باشند و ویژگیها و خصوصیات بومی خود را نادیده بگیرند ضمن اینکه هزینه های هنگفتی به باد خواهد رفت موجب روز مرگی مجریان برنامه ها نیز شده و هر از چند گاهی که به خودارزیابی فرهنگی می نشینیم می بینیم که دچار تسلسل فرهنگی شده ایم و حداقل آن است که گامی به عقب نرفته ایم و ایستا و بدون حرکت مانده ایم . نادیده گرفتن جریانهای فرهنگی بومی بخودی خود باعث ضایع شدن برنامه های فرهنگی و عدم تناسب بازخوردها با فعالیتها می شود. بالاخره به نظر می رسد که می بایست استانهای کشور را به بسته هایی فرهنگی که هر چند استان نزدیک بهم از لحاظ فرهنگی در آن باشند تقسیم کرد و زمام امور تصمیم گیری را بدانها سپرد و اعتماد کرد و مساله اصلاح و تربیت در عرصه های فرهنگی دارای ابعاد و زوایای متعدد و مختلفی می باشد و تناسب برنامه های اصلاح و تربیت با گروههای سنی و هدف بسیار حائز اهمیت است زیرا موضوع اصلاح و تربیت موجود پیچیده و جامعی بنام انسان می باشد که رسیدن به یک توافق جمعی در خصوص شیوه ها ، واکنش ها و دیگر مسائل مرتبط با آن میسر نشده است و می بینیم که هر ساله کتب متعدد و فرضیات مختلفی در سرتاسر جهان با موضوعیت رفتار و کنش اسنان ، چگونگی و ماهیت آن و نحوه رشد و تعالی وی در کنار هزاران موضوع دیگر به چاپ می رسد که این نشان از اهمیت بررسی ابعاد انسانی دارد. با این مقدمه توجه شما را به ضرو.رت های به ظاهر کوچک و به باطن مهم فرهنگی در زندانها جلب می نمایم.

1 – نیازهای فرهنگی و برنامه های اصلاحی چگونه قابل تامین است؟

اگر پذیرفته باشیم که زندان ها به سمت دانشگاه بودن باید متمایل باشد تنها به ساخت و سازها و ایجاد امکانات و امثال آن نباید توجه کرد و می بایست کارگاههای صنایع دستی ، کلاسهای آموزشی و عقیدتی فعالیتهای ورزشی ، فعالیت های هنری و دین درمانی که سلامت روح و روان زندانی را تضمین می کند گسترش و رونق داد و به بسط و گسترش آن بیندیشیم و برای ایجاد روح تفاهم و مشارکت فراگیر تر از تمامی امکانات فکری و عملی زندانیان نیز بهره بگیریم.و از وجود آنها استفاده نمود و با مشارکت دادن آنها احساس مسئولیت پذیری را در درون آنها پرورش داده و خودباوری در آنها تقویت نمائیم و روحیه از دست رفته آنها به آنان بازگردانیم چرا که زندانی طبیعتاً دور از خانواده و اجتماع به طور قهری قرا رگرفته ، روحاً افسرده است و این افسردگی را نباید با داروی آرام بخش بلکه باید با ایجاد انگیزه ( آموزش – ورزش – حرفه آموزی و تحرک  از روح و جسم او دور نمود وقت و زمان مهمترین و بیشترین چیز و کم بهاترین عنصر انسانی است که در زندانها به هدر می رود . بنابراین لازم است برنامه ریزی دقیق تر و نگاه وسیعتری به این مقوله داشته باشیم. زندانی علاوه بر اینکه به کلاسهای احکام شرعی و عقیدتی که خطیب آن باید جاذبه لازم ایجاد نماید نیاز دارد به کلاسهای آموزشی ، اخلاق اسلامی و اجتماعی و مهارتهای اساسی و حرفه آموزی و ورزش نیز نیاز دارد ، زندانی روان آزرده به روان درمانی نیاز دارد نه تنها به داروی آرامبخش و فضای خالی زندانی به ایمد نیاز دارد و خارج شدن از روال یکنواخت زندان ، مع الوصف شایسته است 1 - با آموزشهای فنی ، هنری شامل خطاطی ، نقاشی ، نمایش ، حرف مختلف ( منطبق با شرایط اقلیمی هر استان ) و همچنین انجام کارهای دستی و اشتغال و نیز برنامه های سرود ، مسابقات مختلف ورزشی و بوجود آوردن قضای آرام جهت مطالعه و تشویق و ترغیب آنها به کتابخوانی که همگی در سلامت روانی و جسمانی آنان مفید خواهد بود ایجاد نماییم.

2 – نکته مهم دیگر درک متقابل زندانی و زندانبان است همانطور که عمل خلاف داخل زندان با برخورد شورای انضباطی روبرو می شود لازم است تلاشهای صادقانه بعضی از زندانیان که در قسمتهای مختلف فرهنگی و یا در راستای اهداف فرهنگی زندان فعالیت می کنند مورد تشویق قرار گیرد و این تشویق انگیزه ای باشد در ادامه راه و دیگران تا روز به روز از افراد خاطی متخلف در درون زندانها کاسته و زندانیان اصلاح شده در قسمتهای فرهنگی ، ورزشی و امورات داخلی زندان با نظارت مستمر به کار گرفته شوند تا هم اصلاح و برگشت شرافتمندانه زندانیان و نیز امنیت درون بندها و همچنین جلوگیری از انحرافات در زندانها کمک نمایند.

3 – با عنایت به اینکه یکی از اهداف عالیه سازمان اصلاح و تربیت نادمین است بنابراین بکارگیری افراد متخصص ، متعهد و کارشناسان مجرب در رشته های فرهنگی و نیز روانشناسان در مسئولیتهای فرهنگی ضرور ی بنظر می رسد.
4 – تفکیک ، طبقه بندی و جداسازی زندانیان با اعمال شاقه و خطرناک از غیر شاقه و عادی ضروری است و آموزشهای مختلف فنی در کنار فراهم آوردن وضعیت کار عملی در زندان برای کارآموزان لازم بنظر می رسد.

نظرات() 
choc
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 10:13 ق.ظ
It's an amazing paragraph in support of all the online people; they will obtain advantage from it I am sure.
plants vs zombies 2 hack
جمعه 4 اسفند 1396 09:29 ب.ظ
خیلی باحال! برخی از نکات بسیار معتبر! من از شما قدردانی میکنم
این مقاله و بقیه سایت نیز بسیار خوب است.
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:39 ب.ظ
من واقعا وبلاگ شما را دوست دارم.. رنگ های بسیار زیبا و تم.

آیا خودتان این وبسایت را طراحی کرده اید یا کسی را استخدام کرده اید که این کار را برای شما انجام دهد؟
Plz پاسخ به عنوان من به دنبال ایجاد وبلاگ خود من و مایل به پیدا کردن که در آن
تو این را از دست دادی کودوس
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:25 ب.ظ
اطلاعات خوب خوش شانس من در وب سایت شما به طور تصادفی (stumbleupon) زد.
من آن را برای بعد ذخیره کردم
How much does it cost for leg lengthening?
یکشنبه 26 شهریور 1396 07:25 ب.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of precious know-how
on the topic of unpredicted emotions.
foot problems
شنبه 18 شهریور 1396 05:42 ق.ظ
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely useful and it
has aided me out loads. I hope to give a contribution & help other users
like its aided me. Great job.
Foot Problems
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:10 ق.ظ
Very nice article, just what I was looking for.
What do you do for a sore Achilles tendon?
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:23 ب.ظ
I am not sure where you are getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding
more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.
Garland
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:18 ب.ظ
Heya i am for the primary time here. I came across this board
and I find It truly helpful & it helped me out a lot.
I hope to present something back and help others
such as you aided me.
wallaceuze.mihanblog.com
شنبه 10 تیر 1396 10:46 ب.ظ
Hi would you mind letting me know which hosting company you're
working with? I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads
a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a
fair price? Cheers, I appreciate it!
http://leannarookwood.blog.fc2.com/
چهارشنبه 7 تیر 1396 12:59 ق.ظ
Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I
guess I'll just sum it up what I wrote and say,
I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but
I'm still new to everything. Do you have any helpful hints for newbie blog writers?
I'd certainly appreciate it.
at home std test kit
دوشنبه 5 تیر 1396 02:04 ق.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب ابتدا آیا واقعا کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن اما فقط برای while.
من با این حال مشکل خود را با جهش در مفروضات و یک خواهد را خوب به
پر کسانی که معافیت. که شما که می توانید انجام من را بدون شک
تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
Francesca
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 09:54 ب.ظ
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your rss feed and look forward to seeking
more of your excellent post. Also, I have shared your
web site in my social networks!
کیوان
سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 07:06 ب.ظ
با تشکر مطالب خیلی به دردم خورد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :